Ediţia 2014

 

PROGRAMUL CONCERTELOR ACADEMIA SIGHIȘOARA 2014

PROGRAMUL DE COOPERARE ELVEȚIANO-ROMÂN 

1-14 AUGUST 2014

 
VINERI, 1 AUGUST
20:00 CONCERT SEARA ELVEȚIANĂ - PRIMĂRIA, Deschidere oficială
Cu Viniciu Moroianu, pian; Alexandru Gavrilovici, vioară; Cvartetul Arcadia (Ana Török, vioară; Rasvan Dumitru, vioară; Traian Boala, violă; Zsolt Török, violoncel); Ansamblul Archita (Alexandru Gavrilovici, vioară; Vladimir Lakatos, violă; Dan Cavassi, violoncel);
Lucrări de George Enescu și Arthur Honegger
 
SÂMBĂTĂ, 2 AUGUST
20:00 CONCERT SEARA ELVEȚIANĂ - PRIMĂRIA, Carte Blanche Roland Moser
Cu Katharina Gohl Moser, violoncel; Erich Türk, cembalo; Alexandru Gavrilovici, vioară;
Lucrări de Roland Moser, Carl Philipp Emanuel Bach, Johann Christoph Friedrich Bach
 
DUMINICĂ, 3 AUGUST
20:00 MOMENT FESTIV - PRIMĂRIA, Academician Cornel Țăranu, compozitor
 
LUNI, 4 AUGUST 
20:00 CONCERT - PRIMĂRIA,
Cu Adelina Oprean, vioară; Viniciu Moroianu, pian;
Lucrări de Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert, Leoš Janáček
 
MARȚI, 5 AUGUST
20:00 CONCERT - PRIMĂRIA,
Cu Cvartetul Arcadia (Ana Török, vioară; Rasvan Dumitru, vioară; Traian Boala, violă; Zsolt Török, violoncel)
Lucrări de Wolfgang Amadeus Mozart, Leoš Janáček, Ludwig van Beethoven
 
MIERCURI, 6 AUGUST
20:00 CONCERT SEARA ELVEȚIANĂ - PRIMĂRIA
Cu Adelina Oprean, vioară; Katharina Gohl Moser, violoncel; Benjamin Engeli, pian;
Lucrări deLudwig van Beethoven, Johannes Brahms, David Philip Hefti
 
VINERI, 8 AUGUST
20:00 CONCERT - PRIMĂRIA, Carte Blanche Xavier Dayer
Cu Ana Chifu, flaut; Răzvan Poptean, clarinet; Stéphane Gianpellegrini, violoncel; Costin Soare, chitară clasică; Alexandru Gavrilovici, vioară; Andrea Duca, vioară; Vladimir Lakatos, violă; Anamaria Stamp, pian;
Lucrări de Xavier Dayer
 
22:00 SPECTACOL BAROC
Cu Sabine Kaipainen, voce; Tuomas Kaipainen, oboi baroc, flaut drept; Barbara Segal, dans baroc; William Tuck, commedia dell’arte; studenții Academiei Sighișoara 2014 la vioară barocă, violoncel și cembalo;
Lucrări deAntonio Lotti, Domenico Scarlatti, Georg Friedrich Händel
 
SÂMBĂTĂ, 9 AUGUST
20:00 CONCERT la SINAGOGĂ
Cu Marie Trottmann, harpă; Costin Soare, chitară clasică; Cvartetul Leonor;
Lucrări de Maurice Ravel, Marcel Tournier, Toru Takemitsu, Joaquin Turina, Arnold Schoenberg, Heitor Villa-Lobos
 
DUMINICĂ, 10 AUGUST
20:00 CONCERT - PRIMĂRIA, Benjamin Engeli și prietenii
Cu Adelina Oprean, vioară; Vladimir Lakatos, violă; Mirel Iancovici, violoncel; Benjamin Engeli, pian;
Lucrări de Robert Schumann, Anatolijus Senderovas, Fazil Say, Johannes Brahms
 
LUNI, 11 AUGUST
20:00 CONCERT - PRIMĂRIA
Concertul stundeților: clasa de canto îndrumat de Irina Gavrilovici
 
MARȚI, 12 AUGUST
20:00 CONCERT - PRIMĂRIA
Concertul stundeților Academia Sighisoara 2014
 
MIERCURI, 13 AUGUST
20:00 CONCERT - PRIMĂRIA
Concertul stundeților Academia Sighisoara 2014
Pentru mai multe detalii, vă rugăm să accesaţi următoarea adresă: http://academia-sighisoara.com/